Slovinsko - zavedení dálničních známek od 1.7.2008

Do Chorvatska láká především jeho pobřeží. Istrie a Dalmácie jsou velkými turistickými magnety. Mnohé chorvatské ostrovy mají krásné pláže a v zemi jsou i chráněné přírodní parky.
Další informace
Zdaleka nejvíce českých turistů tráví svou letní dovolenou na plážích v oblíbeném . Zdaleka nejoblíbenější způsob dopravy českých turistů do Chorvatska je vlastní automobil a ti nejčastějí požadují . K jejich škodě však málo z nich vyrazí na nějaký z a přitom toho má tato země tolik co nabídnout. Chorvatsku je věnováno právě toto fórum.

Slovinsko - zavedení dálničních známek od 1.7.2008

Příspěvekod standa60 » 13 čer 2008, 15:59

Začátkem letní turistické sezóny ve Slovinsku (SI) vstupuje v platnost změna silničního zákona.

Dne 1.7.2008 začíná pro osobní automobily a motocykly povinnost používání dálničních známek za používání dálnic včetně dálničních obchvatů a rychlostních silnic.

Dálniční nálepky určené osobním automobilům a motocyklům budou mít půlroční nebo roční platnost s tím, že známky na kratší období prozatím nebudou k dispozici. Zavedení dálničních nálepek za používání dálnic a rychlostních silnic nově přináší i zpoplatnění dálničních obchvatů (např. Lublaň, Celje či Maribor), jejichž používání dosud nebylo zpoplatňováno. Pro minibusy, autobusy i kamióny pro letošní rok zůstává zachován dosavadní způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky. Od roku 2010 by měl být v SI zaveden systém automatického odečítání mýtného prostřednictvím satelitu.

typ nálepky cena v EUR
roční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg – os.automobily 55,00
půlroční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg - automobily 35,00
roční nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 27,50
půlroční nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 17,50

Pro značný počet českých turistů, kteří při průjezdu SI k chorvatskému Jadranu pojedou po nejfrektovanější trase E 57 a E 59 ve směru od rakouské státní hranice Šentilj - Maribor – Gruškovje (hraniční přechod s Chorvatskem), bude zavedení nálepek představovat citelné zvýšení nákladů. Po této trase, kde je zatím pouze cca 15 km dálnice od rakouské hranice k Mariboru, budou motoristé muset uhradit minimálně částku 35,-EUR, což je cena za půlroční nálepku. Dálniční známky se mají prodávat s dostatečným časovým předstihem např.na čerpacích stanicích či v ústředních automotoklubech. Používání dálnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle bude považováno za porušení zákona a pokutováno částkou ve výši min. 300 EUR.

Pro úplnost opakujeme, že informace o připravovaném opatření jsou k dispozici i v angličtině spolu s dalšími dopravními informacemi např. na webových stránkách firmy DARS zabývající se výstavbou a správou dálniční sítě ( Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji, http://www.dars.si ). Informace pro motoristy zveřejňuje i slovinský autoklub AMZS – Avto Moto Zveza Slovenije ( tel. ve Slovinsku 1987, AMZS, Dunajska 128a, 1000 Ljubljana, z ČR 00 386 - 1 – 53 05 300, mob. tel.v SI 031 64 64 64, http://www.amzs.si ).
standa60
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 bře 2008, 15:03

Jak se poplatkům vyhnout

Příspěvekod strom15 » 13 čer 2008, 16:15

Zdravím,

dostal jsem se k tipu, jak poplatky ušetřit.

Tedy, pokud chce někdo ušetřit a nespěchá, ale hlavní tah bývá stejně ucpaný v pátek i na 6 - 8 hodin, tak po vjezdu do Slovinska hned po 50 metrech odbočit doprava na Šentilj, Jarenina, tj. po staré cestě, potom na Gradišče, Trnovska Ves, Ptuj a hned potom již najedete na silnici vedoucí k chorvatským hranicím. Nakonec to může být i rychlejší.

Bylo by skvělé, kdyby to mohl někdo dle vlastní letošních zkušenosti doporučit, nebo naopak odmítnout.
strom15
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 bře 2008, 16:06


Zpět na Chorvatsko

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron